Slovo odborníka

Zde najdete vyjádření povolaných k nošení dětí.

pokorna_1

Nošení dětí v šátku („babywearing“) je staletími ověřená metoda, kdy miliony matek světa takto nosily a chránily své kojence a batolata. V posledních letech se tato metoda stává stále populárnější i u nás nejen pro svoji praktičnost transportu kojenců a malých dětí, ale i z důvodu podpory těsného vztahu rodič (matka, otec) – dítě a správného vývoje dítěte.

Ten je zajištěn nejlépe s použitím certifikovaných ergonomických šátkových nosítek, které kombinují příjemnost a pohodlí šátkoviny s ergonomicky správným usazením dítěte (M poloha - podporující správný vývoj kyčelních kloubů). Výběr správného nosítka je však naprosto zásadní, neboť na trhu se vyskytuje celá řada výrobců „rádoby-ergonomických“ nosítek z různých necertifikovaných materiálů, které mohou vývoji dítěte naopak uškodit.

Vlastní nošení v ergonomické polozepříznivý dopad na psychiku dítěte – je zajištěn těsný kontakt s matkou/ otcem, dítě vnímá matčin dech, tep i rytmické pohyby při chůzi (obdoba s obdobím před narozením). Řada studií prokázala, že nošené děti jsou od narození klidnější a méně pláčou, což souvisí i s dřívější socializací nošených dětí (větší rozhled, vice impulzů, bohatší smyslové vjemy, rozvoj svalového tonu a rovnováhy, rychlejší učení). Nosítka musí poskytovat dostatečnou oporu hýždí a stehen a oporu pro hlavičku (většinou řešeno rolovatelnou kapuci) pro nejmenší batolata, příp. pro případ spánku.

Nosítka jsou navíc velice praktická jak z hlediska rychlosti nasazení (několikrát jištěné spony) tak z hlediska případných změn rozměrů (většina dnes nabízených nosítek „roste“ s vaším dítětem a zajišťují kontinuálně ideální polohu dítěte) a díky polstrovaným nastavitelným popruhům jsou velmi pohodlná a přizpůsobí se každé postavě.

Při nošení dětí je třeba dbát zvýšené opatrnosti (větší akční dosah dítěte, pády rodiče s dítětem v nosítku) a přísně dodržovat návod k použití (správné nasazení a používání nosítka, dostatek prostoru k dýchání atd.). Rodiče by měli mít také na paměti, že doba nošení by neměla přesahovat rozumnou mez tak, aby se neomezovaly další spontánní pohybové aktivity dítěte odpovídající jeho vývojovému stupni.

Ergonomická šátková nosítka jsou velkým pomocníkem dnešních maminek a certifikované prověřené výrobky jsou přínosem pro správný vývoj dětí od kojeneckého věku.

Nosítka MoniLu jsou ve všech ohledech ergonomie a zpracování vynikající a můžeme je jen doporučit.

Mgr. et Bc. Irena Pokorná

English Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.