Zákaznická podpora:+420 732 769 291info@monilu.cz

Nošení dětí v nosítku. Ano či ne?

Proč vůbec o ergonomickém nosítku přemýšlet?

Nošení dětí v nosítku není jen praktická záležitost, jak si mnozí myslí. Představuje i hlubokou emoční a fyzickou vazbu mezi matkou a dítětem, která započala už v době, kdy bylo miminko ještě v přímém spojení s matkou. Fyzický kontakt podporuje u dětí pocit bezpečí, pohody a napomáhá k uklidnění. Mnohé odborné studie potvrzují, že děti nošené blízko těla pláčou méně a prožívají méně stresu. Tento způsob blízkosti také podporuje synchronizaci biorytmů mezi matkou a dítětem, což může usnadnit kojení a regulovat spánek dítěte. 

Nošení dětí v nosítku je starodávná praxe, která dnes prožívá moderní renesanci mezi rodiči hledajícími praktičtější a přirozenější způsoby, jak pečovat o své děti a zároveň si zachovat aktivní životní styl. S rozvojem technologií a designu jsou dnešní nosítka daleko pokročilejší a nabízejí vyšší bezpečnost, pohodlí a ergonomii pro dítě i rodiče, který tak dítě nosí. Tento článek je zaměřen na to, poskytnout rodičům komplexní přehled o výhodách nošení dětí, různých typech nosítek a tipy, jak zvolit to pravé nosítko pro vaše potřeby. A zejména také upozornit, jaké nosítko není vhodné.

Nošení v nosítku je způsob, jak posílit vazbu mezi rodičem a dítětem. Fyzický kontakt, který nošení umožňuje, podporuje vzájemnost a sounáležitost. Dítě je díky tomu méně úzkostné a lépe se vyrovnává se stresovými situacemi. Pro dítě je vše nové a právě nosítko či šátek – může být tím, co ho do budoucna připraví na život, jaký je.

monilu uni

Kromě toho, že nošení napomáhá rozvoji citové vazby, může také přispět k lepšímu fyzickému zdraví dětí tím, že podporuje správný vývoj jejich kyčlí a páteře, pokud je nosítko používáno správně. A pokud sáhnete po ergonomickém nosítku, jež děti nezatěžuje.

Jednotlivé druhy nosítek se mohou výrazně lišit – od tradičních šátků až po moderní ergonomická nosítka. Každý typ má své specifické vlastnosti, které mohou vyhovovat různým preferencím a životním situacím. Některá nosítka jsou ideální pro novorozence a malé kojence, zatímco jiná mohou být používána až do batolecího věku dítěte. Volba správného typu a značky nosítka může výrazně ovlivnit vaše celkové zkušenosti s nošením. Je proto dobré si nosítko vyzkoušet a zjistit, zda je vhodné právě pro vás.

Přesto je důležité zdůraznit, že jako každé rozhodnutí o péči o dítě, i volba nošení by měla být informovaná a uvážlivá. Důkladné pochopení všech aspektů nošení, od správné techniky až po výběr materiálu nosítka, je klíčové pro zajištění bezpečnosti a pohody vašeho dítěte a samozřejmě i vás.

Ergonomie nosítka

Zásadní zejména u nosítka je problematika ergonomie. Na tu se při výběru hlavně zaměřte. Ptáte se, proč koupit ergonomické nosítko?

Ergonomické nosítko je navrženo tak, aby podporovalo správný vývoj dětské páteře a kyčlí. Poskytuje optimální podporu pro dítě, zatímco rozkládá váhu dítěte rovnoměrně na tělo nosiče, což minimalizuje riziko bolesti zad.

Výběr ergonomického nosítka může mít významný dopad na zdraví a pohodu obou, což zdůrazňuje důležitost tohoto rozhodnutí.

Zde jsou hlavní důvody, proč je důležité pořízení ergonomického nosítka:

 1. Podpora správného postavení dítěte: Ergonomická nosítka jsou designována tak, aby podporovala přirozenou polohu dítěte známou jako "M" pozice nebo "žabí pozice", kde jsou kolena dítěte vyšší než jeho zadeček. Tato poloha napomáhá správnému vývoji kyčlí a zabraňuje riziku vzniku dysplazie kyčlí, což je stav, kdy se kyčelní kloub nevyvíjí správně.

 2. Rovnoměrné rozložení váhy: Ergonomická nosítka jsou navržena tak, aby rovnoměrně rozkládala váhu dítěte přes širší plochu těla nosiče, což výrazně snižuje zátěž na bedra, ramena a záda. To umožňuje rodičům nosit své děti pohodlně po delší dobu bez bolesti nebo nepohodlí.

 3. Podpora zdravého vývoje páteře: Správné ergonomické nosítko poskytují důležitou oporu pro záda a krk dítěte, což je zásadní zejména v prvních měsících života, kdy dítě ještě nemůže samo udržet hlavu. Tím se zajišťuje, že páteř dítěte zůstane v zakulacené a bezpečné pozici během nošení.

 4. Pohodlí pro nosiče: Design ergonomických nosítek často zahrnuje nastavitelné popruhy, které lze upravit podle tělesné konstituce nosiče. To nejen zvyšuje pohodlí, ale také zajišťuje, že nosítko může být používáno různými osobami (například oběma rodiči).

 5. Dlouhodobé používání: Mnoho ergonomických nosítek je navrženo tak, aby vydržela dětem od novorozeneckého věku až po batolecí období. To znamená, že investice do kvalitního ergonomického nosítka může poskytnout řešení pro nošení dítěte po několik let. 

 6. Zdravotní výhody pro dítě: Pravidelné nošení v ergonomickém nosítku může pomoci uklidnit a uspat dítě, a to díky blízkosti a pohybu nosiče. To je užitečné nejen pro denní spánek, ale může pomoci i s celkovou regulací spánku dítěte.

 7. Sociální a kognitivní vývoj: Nošené děti mají tendenci být více zapojeny do sociálního prostředí, protože jsou na úrovni očí s ostatními a mohou pozorovat svět z bezpečné blízkosti svého rodiče. To podporuje sociální a kognitivní vývoj dítěte.

Investice do ergonomického nosítka je tak investicí do zdraví a pohodlí jak dítěte, tak rodiče. V řadě případů přináší dlouhodobé přínosy pro všechny.

nositko01

Na co se zaměřit při výběru:

 • Podpora zad a kyčlí: Nosítko by mělo dítěti zajistit tzv. "M" pozici, kde jsou kyčle dítěte ve správné poloze pro zdravý vývoj. Nosítko by nemělo umožňovat nosit dítě čelem ven.
 • Nastavitelnost: Nosítko by mělo být plně nastavitelné, aby odpovídalo rostoucímu dítěti a různým nositelům.
 • Materiál: Vyberte prodyšné, přírodní materiály, které jsou šetrné k pokožce dítěte.

Materiály nosítek

Nosítka jsou nejčastěji vyrobena z bavlněného plátna nebo směsi bavlny a elastanu. Mezi nejlepší volbu patří nosítka z bavlněné šátkoviny, která jsou vyrobena ze šátků na nošení dětí. Žakár je způsob tkaní, kdy bavlněné příze v tkanine příčně pruží a zabezpečí tak maximální přizpůsobení látky tělu miminka, krásně ho obepnou. Žakárová tkanina je navíc, v porovnání s klasickou plátnovou vazbou, jemná, příjemná a prodyšná.

Můžete se setkat i s různými příměsi, ať už je to len, konopí či bambus. Tyto příměsi se zdají být výhodné především v letních měsících pro jejich termoregulační schopnosti. Je důležité si však uvědomit, že v létě při nošení vzniká hlavní problém mezi vámi a miminkem, jelikož se navzájem ochlazujete a tedy potíte. "Termoregulační" materiál nosítka, který obepíná zádíčka miminka, tedy bude mít téměř nulový efekt. Pokud si chcete nošení v létě co nejvíce zpříjemnit, doporučujeme funkční - nejlépe merino - oblečení (merino tričko pro vás a merino body pro miminko). Merino má skvělé vlastnosti, v létě saje pot, ovšem nestudí. 

 

Jak pečovat o nosítko?

 1. Čištění a praní
  • Před prvním použitím a pravidelně poté perete dle instrukcí výrobce.
  • Používejte jemný prací prostředek, nejlépe bez rozjasňovačů a nastavte pračku na šetrný program pro jemné prádlo (ruční praní).
  • Vyhněte se bělidlům a avivážím, které by mohly poškodit tkaninu nebo způsobit alergickou reakci u dítěte.

 2. Sušení
  • Nechte nosítko přirozeně uschnout na vzduchu; vyhýbejte se sušení v sušičce, které by mohlo tkaninu a především výplňové materiály poškodit.

 3. Skladování
  • Uchovávejte nosítko na suchém a temném místě, aby nedocházelo k vyblednutí barvy nebo poškození materiálu.
  • Ujistěte se, že je nosítko kompletně suché před jeho uložením, aby se zabránilo tvorbě plísní a nepříjemných pachů.

 4. Pravidelná kontrola
  • Pravidelně kontrolujte, zda nejsou na nosítku žádné trhliny, protržení nebo uvolněné švy.
  • Zkontrolujte i bezpečnostní spony a přezky, zda jsou pevné a funkční.

 5. Odstranění skvrn
  • Skvrny odstraňujte co nejdříve, aby nedošlo k jejich zažraní do tkaniny. Používejte vlhký hadřík a mírné čisticí prostředky určené pro odstranění skvrn na textiliích, nejlépe žlučové mýdlo. Chraňte nejvíce exponovanou část nosítka kolem úst miminka (popruhy, vršek zádové opěrky) slintáčky - dětské sliny jsou velmi agresivní a způsobují nehezké zažloutnutí.

 6. Vyvarujte se dlouhodobému vystavení slunci
  • Při nepoužívání nosítka jej nevystavujte dlouhodobě přímému slunečnímu záření, což by mohlo vést k vyblednutí barvy a oslabení materiálu.

Výhody a nevýhody nošení dětí v nosítku

Každý má svůj názor. Někdo je odpůrcem, jiný na nošení v nosítku nedá dopustit. Na závěr se tedy nezaujatě zaměříme na to, jaké výhody a naopak, které nevýhody jsou spojené s nošením dětí v nosítku.

Výhody nošení dětí v nosítku

Nošení dětí v nosítku nabízí řadu výhod, které mohou značně obohatit život rodičů i dětí. Jedním z klíčových přínosů je podpora vazby mezi dítětem a rodičem. Těsný fyzický kontakt posiluje pouto, uklidňuje dítě a zvyšuje jeho pocit bezpečí. Dítě, které je nošeno, obvykle méně pláče, což přináší harmonii do rodinného života.

Kromě emocionálních a psychologických výhod, nošení dětí také usnadňuje kojení na požádání. Matka může diskrétně kojit kdekoliv, což je praktické. Navíc to oceníte při výletech mimo domov. Toto je zvláště cenné v raných měsících života dítěte, kdy je časté kojení klíčové pro jeho růst a vývoj.

Nošení dítěte v nosítku také podporuje jeho kognitivní a sociální vývoj. Dítě má zvýšený přístup ke komunikaci a interakci, pozoruje mimiku, gesta a sociální interakce z bezpečné blízkosti svého rodiče. To stimuluje jeho zvědavost a učení se o světě kolem.

Fyzicky správné nošení pomáhá rozvoji správného držení těla a podporuje zdravý vývoj kyčlí a páteře, když je nosítko ergonomicky navržené. Rovnoměrné rozložení váhy dítěte na tělo rodiče také snižuje fyzickou zátěž, což je velkým přínosem oproti nošení dítěte v náručí.

ergonomicke-nositko

Existují nevýhody nošení dětí v nosítku?

Nošení dětí v nosítku má mnoho přínosů, existuje však i malé riziko, o kterém by rodiče měli vědět. Hlavním problémem může být dlouhodobé nesprávné použití nosítka, či používání nevhodného - neergonomického - nosítka (tzv. klokanky, kde miminko "visí" za rozkrok), které může vést k fyzickým komplikacím jak pro dítě, tak pro nosiče. Nesprávná poloha dítěte může zapříčinit problémy s vývojem kyčlí nebo páteře. Pro rodiče, zejména pokud nosítko není správně nastaveno, to může vést k bolestem zad nebo ramen.

Závěrem, nošení dětí v nosítku je užitečná praxe, která může značně obohatit rodičovský zážitek, ale je důležité být si vědom jeho možných omezení a rizik. Správný výběr nosítka, pečlivé nastavení a používání s respektem k potřebám a pohodlí obou, dítěte i nosiče, jsou klíčové pro maximální využití jeho přínosů.

Výhody:

 • Podpora vývoje vazby mezi dítětem a rodičem.
 • Umožňuje rodičům být mobilní a zároveň udržovat dítě blízko.
 • Může zlepšit psychickou pohodu dítěte a podpořit jeho sociální a kognitivní vývoj.

Nevýhody:

 • Nesprávné použití, či použití neergonomického nosítka může vést k bolestem zad u nosiče nebo k nesprávnému vývoji kyčlí u dítěte.

Obecně je tedy nošení dětí velice prospěšné a odborníky doporučováno. Pokud má však vaše miminko nějaké fyziologické odchylky, je vždy lepší poradit se ohledně nošení s lékařem.

 

English Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.