Zákaznická podpora:+420 732 769 291info@monilu.cz

Jakou zvolit velikost nosítka?

 
jak zvolit velikost

Jednou z vašich nejčastější otázkou je, jakou je vhodné vybrat velikost a jak dlouho vám vydrží. Rádi bychom vám tímto článkem s výběrem vhodné velikosti pomohli.

Naše šátková ergonomická nosítka MoniLu šijeme ve 4 velikostech MINI, MEZI, MAXI a MAXI PLUS. Dále šijeme speciální nosítko bez bederního pásu pro chodící děti – onbuhimo.

Důvodem, proč šijeme více velikostí, je možnost výběru správné velikosti dle aktuální velikosti vašeho dítěte. Výběr velikosti závisí na tom, v jakém věku dítěte nosítko pořizujete. Na dobu nošení postačí obvykle 1-2 velikosti, záleží, jak dlouho budete dítko nosit. Jednotlivé velikosti se překrývají, neznamená to tedy, že na dobu nošení, potřebujete 4 velikosti.  Jednovelikostní nosítka mají velkou výhodu v naprosté jednoduchosti nastavení a používání, není potřeba nikde nic stahovat, povolovat, nastavovat, tak jak nosítko přijde, nandáte ho a můžete vyrazit.

Velikost MINI – tato velikost je vhodná od 4 měsíců a 6kilo a vydrží vám do cca 18 měsíců dítěte. Optimální výška dítěte v nosítku MINI je 70 cm. Pokud pořizujete nosítko v době do cca 10 měsíců věku dítěte, volte tuto velikost a vůbec se nebojte, že by nevydržela. V době, kdy vaše dítko začne samo pobíhat, stále vám vydrží a pak sami uvidíte, zda bude potřeba další, větší nosítko (obvykle MAXI).

Velikost MEZI – tato velikost byla navržena, pokud jste se rozhodli pořídit první MoniLu až v pozdějším věku dětí, a to přibližně od 10 měsíců věku a od 75 cm (hranice 75 cm je krajní, i při 75 cm je nosítko spíše větší), vydrží obvykle do 2 až 2,5 let věku dítěte. Jeho optimum je 80 cm výšky dítěte. Toto nosítko obvykle postačí do konce nošení.

Velikost MAXI – toto byla původně největší navržená velikost, je vhodné ji volit pro děti od 18 měsíců a 85 cm výšky dítěte. Vydrží cca do 3 let věku dítěte. U této velikosti se již hodně projevují rozdíly ve velikostech dětí. Optimum tohoto nosítka je 90 cm. Tato velikost je vhodná pro děti, které již vyrostly z MINI velikosti, a přesto se rádi ponosí. Často tuto velikost volí zákaznice, jejichž děti vyrostly z jiných nosítek. Alternativou k této velikosti může být i nosítko bez bederního pásu – onbuhimo.

Velikost MAXI PLUS – tuto velikost jsme navrhli mamince 4 leté dcerky, která se ještě stále ráda mazlí a na delších výletech si potřebuje odpočinout. Optimální výška dítěte je 100 cm. Doporučujeme ji opravdu pro větší děti od cca 95 cm.

Jak poznat, že nosítko správně sedí a není velké/malé?

U velikosti nosítka sledujeme, zda sedí šířka nosítka u nožiček a zda vyhovuje výška nosítka.

Šířka látky v dolní části zádové opěrky – ergonomické nosítko umožňuje abdukčně flexní postavení nožiček, tedy zadeček níž než kolínka – nožičky v poloze M. Aby toto bylo možné, musí být nožička dítěte v nosítku podpořena, aby nevisela. Zároveň by měla látka podpírat koleno, aby nebylo nadměrně zatěžováno. Proto u nosítka mluvíme o tom, že látka by měla vést od kolínka je kolínku. Plně postačující je, pokud látka končí cca 2 cm od kolenní jamky. Pokud začne být látka od kolínka cca 4 cm od kolínka, je nosítko malé a je třeba ho vyměnit za větší. Pokud látka mezi kolínky zasahuje výrazně za kolenní kloub, je nosítko naopak velké. Zkuste zahnout výplň u nožiček dovnitř, případně můžete v oblasti kolínek nosítko stáhnout širší stuhou nebo šátkem na krk apod. Sledujte, zda stažení netlačí na nožičky dítka.

Výška zádové opěrky – optimální výška zádové opěrky je od hranice brady dítěte po cca půlky lopatek dítěte. Pokud je zádová opěrka výrazně vyšší, zasahuje do oblasti pusy dítěte, hrozí dušení dítěte. Pokud nosítko zasahuje pod lopatky, naopak je zádová opěrka krátká a hrozí vypadnutí dítěte.

Nosnost versus velikost nosítka

Všechna naše nosítka jsou vhodná 20 kg váhy dítěte. Tuto informaci najdete na většině prodávaných nosítek. POZOR to neznamená, že když nosítko unese 20 kg, že je i na 20kg dítě vhodné! Aby nosítko bylo ergonomické a pohodlné, musí mít vhodnou velikost na dané dítko, musí zajišťovat ergonomickou polohu při nošení.

English Grafický návrh vytvořil a na Shoptet implementoval Tomáš Hlad & techka s.r.o.